2019 03 20

Viskas, ką būtina žinoti apie klausos tyrimus

Jei Jūs ar Jūsų vaikas atlikote klausos tyrimą, kurio metu buvo nustatyta, kad klausa nusilpusi, greičiausiai esate sumišę ar net priblokšti. Tačiau Jūs turite žinoti, kad yra daug klausos tyrimų, patikslinančių gautą informaciją, atskleidžiančių,  kaip garsai girdimi ir apdorojami.

Tam kad susidarytumėte pilnavertišką vaizdą apie Jūsų vaiko klausą, verta atlikti kelis tyrimus. Tačiau kokius?

Čia sužinosite viską, ką būtina žinoti prieš ištiriant vaiko klausą.

Kokie klausos tyrimai skirti vaikams?

Yra daugybė tyrimų, galinčių įvertinti Jūsų vaiko klausą ir kiekvienas tyrimas suteikia vertingos informacijos apie Jūsų vaiko klausą.

Kokie tyrimai bus atliekami, dažniausiai lemia Jūsų vaiko amžius, tačiau vaiko noras bendradarbiauti ir jo vystymosi gebėjimai taip pat yra svarbūs veiksniai, pagal kuriuos audiologas nusprendžia, kokius tyrimus reikia atlikti.

Nustatant klausos sutrikimą, gali būti naudojami tiek subjektyvūs, tiek objektyvūs tyrimai. Ar pakanka vieno tipo tyrimo, ar gali tekti atlikti keletą tyrimų, nuspręs Jūsų gydytojas, siekdamas gauti naudingą, tikslią ir svarbią informaciją.

Objektyvieji klausos tyrimai

Objektyviųjų klausos tyrimų metu nebūtina, kad Jūsų vaikas, išgirdęs garsą, specialiai reaguotų ir dalyvautų.

Šie tyrimai dažniausiai naudojami ištirti kūdikių, vaikų su vystymosi sutrikimais, nelinkusių bendradarbiauti vaikų klausą, kai kiti tyrimai nepateikia išsamaus vaizdo ar yra nepatikimi, ir tam kad patvirtintų subjektyvių tyrimų rezultatus.

Objektyviesiems klausos tyrimams priskiriami:

Klausos sukeltų smegenų kamieno potencialų tyrimas (BERA). Dažniausiai BERA tyrimas atliekamas kūdikiams ir vaikams vyresniems nei 6 mėnesiai, kuriems nėra galimybės atlikti subjektyvių klausos tyrimų. BERA suteikia informacijos apie klausos sklidimo iki smegenų kamieno funkciją. Technine prasme BERA nėra klausos tyrimas, bet jis naudojamas nustatyti klausos negalią. Per ausines grojami garsai (spragtelėjimas, čiulbesys, staigus šaižus garsas) ir įrašomas atsakas į juos. Šie įrašai vėliau analizuojami, kurie leidžia susidaryti bendrą suvokimą apie klausos jautrumą.

Otoakustinė emisija (OE) – klausos tyrimo metodas, atliekamas 2-4-ą dieną po gimimo, kartojamas po 4-6 sav., jei rezultatas yra neigiamas. OE tyrimo metu per mažą ausies kištuką garsai yra skleidžiami į ausį ir.išmatuojamas vidinės ausies skleidžiamas aidas, kuris kyla joje, išgirdus garsą. Šis tyrimas yra greitas, visiškai neskausmingas, bet jam reikia visiškos tylos. Dėl šios priežasties jį rekomenduojama atlikti kūdikiui miegant.
OE taip pat gali būti naudojama kaip patikros priemonė ar diagnostiniam tyrimui atlikti.

Timpanometrijos tyrimas parodo, kaip gerai veikia būgnelis ir vidurinė ausis. Paskleidžiamas švelnus oro pūstelėjimas į ausį ir įrašoma kiek būgnelis sureagavo į pasikeitusį oro slėgį. Šis tyrimas gali padėti nustatyti ertmes būgnelyje taip pat skysčius vidurinėje ausyje.

Akustinė refleksometrija suteikia informacijos apie tai, kaip raumuo, esantis vidurinėje ausyje, susitraukia reaguodamas į stiprų garsą. Tai padeda nustatyti klausos negalią ar galimas patologijas. Tyrimo metu į ausį įkišamas kištukas ir skleidžiami tam tikri garsai, o atsakas registruojamas.

Subjektyvūs klausos tyrimai      .

Subjektyvių klausos tyrimų metu reikalingas sąmoningas vaiko atsakas į garsą. Subjektyvūs klausos tyrimai būna:

Rega sustiprinta audiometrija atliekama vaikams nuo 6 mėnesių iki 3 metų amžiaus ar vyresniems, kurie nereaguoja į žaislinę audiometriją ar toninę audiometriją. Šis tyrimas suteikia informacijos kaip vaikas girdi ir kaip reaguoja į skirtingų tono garsus. Garsai skleidžiami per ausines ar garsiakalbius. Tyrimas pagrįstas tuo, kad vaikas natūraliai pasisuka garso sklidimo linkme, judantis žaislas ar vaizdo įrašas skatina juos klausytis ir reaguoti.

Žaislinė audiometrija dažniausiai atliekama 3 – 7 metų vaikams. Tyrimas atskleidžia, kaip vaikas reaguoja į skirtingų tonų garsus. Garsai skleidžiami per ausines ar garsiakalbius. Vaikas bus skatinamas įsitraukti į žaidimą kaskart jam išgirdus garsą. Pavyzdžiui, vaikas, išgirdus garsą, raginamas įmesti į dėžutę kaladėlę.

Toninė audiometrija dažniausiai atliekama nuo 5 metų ir vyresniems vaikams. Skirtingų tonų garsai skleidžiami per ausines ar garsiakalbius. Vaikų prašoma spustelėti mygtuką ar pakelti ranką, kai jie išgirsta garsą.

Kokią informaciją gali suteikti klausos tyrimas?

Klausos tyrimas gali padėti atskleisti klausos sutrikimo tipą ir laipsnį, nustatyti, ar paveiktos viena ar abi ausys, ar galima gydyti medicininiu būdu (pvz. timpanostominiai vamzdeliai) arba pasitelkiant klausos atkūrimo technologijas (pvz., klausos aparatus, kochlearinius implantus).

Ar dažnai vaikui turi būti atliekamas klausos tyrimas?

Laikui bėgant Jūsų vaiko klauso būklė gali kisti. Kai kurie klausos sutrikimai gali būti laikini ir juos galima išgydyti medicininiu būdu, o kai kurie gali būti ilgalaikiai.

Be to, kai kurių klausos sutrikimų lygis gali kisti. Rekomenduojama vaikams, turintiems klausos sutrikimą, sekti klausos būklę ir klausos tyrimus atlikti nors kartą metuose.

Jaunesniems vaikams ar tais atvejais, kai pilnavertiškai vaiko ištirti nebuvo įmanoma, gali prireikti atlikti tyrimus keletą kartų metuose.

 

 

#klausos tyrimai#vaikai
Iki nemokamo prekių pristatymo trūksta 50.00